19 / 2016

NEWSLETTER SK PRES

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ
@skpres2016
@eu2016sk
Web SK PRES eu2016.sk

HLAVNÁ TÉMA

PREDSEDNÍCTVO NAPLNILO PRIORITY A PRINIESLO

KONKRÉTNE VÝSLEDKY
Slovensko sa na svoje predsedníctvo výborne pripravilo a úspešne ho zvládlo. Takéto hodnotenia dostávame od európskych partnerov, diplomatov, expertov, či mimovládnych organizácií. Ambície sme si nastavili realisticky – chceli sme prispieť k väčšej súdržnosti, a preto sme sa sústredili predovšetkým na témy, ktoré Európu spájajú. Vo všetkých prioritných oblastiach, ktoré sme si stanovili  sa nám podarilo posunúť dopredu.

Slovensko na začiatku svojho historicky prvého predsedníctva v Rade Európskej únie sľúbilo, že sa zameria na pozitívnu agendu a na posilnenie EÚ v záujme všetkých jej občanov. Na konci predsedníctva si dovolím tvrdiť, že sme túto ambíciu naplnili,“ uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.Kľúčovou udalosťou a zároveň dôležitým úspechom SK PRES bol Bratislavský samit. Lídri 27 štátov v Bratislave potvrdili ambíciu pokračovať v projekte európskej integrácie a stanovil sériu dôležitých úloh ako Bratislavská cestovná mapa. Proces jej napĺňania bude pokračovať aj po skončení SK PRES a vyvrcholí v Ríme v marci 2017, keď si pripomenieme 60. výročia podpísania rímskych zmlúv.

Ambíciou predsedníctva bolo prispieť k vytvoreniu hospodársky silnej Európy. Podarilo sa to napríklad cez vyrokovanie dobrého rozpočtu EÚ na rok 2017, ako hlavného investičného nástroja Únie, ako aj cez dohodu Rady na predĺžení a vylepšení Európskeho fondu pre strategické investície. V rámci priority zameranej na modernizáciu jednotného trhu považujeme za úspech významné kroky v oblasti geoblockingu, iniciatívy WiFi4Europe či legislatívnych návrhov posilňujúcich energetickú bezpečnosť EÚ.

Pokiaľ ide o udržateľnú migračnú a azylovú politiku, začiatkom októbra začala oficiálne svoju činnosť Európska pohraničná a pobrežná stráž, ktorá prispeje k dobrému manažovaniu vonkajších hraníc Únie. Rada sa okrem toho dohodla na Európskom fonde pre udržateľný rozvoj s cieľom riešiť korene migrácie. Našu prioritu posilňovať globálnu angažovanosť EÚ sme pretavili do podpisu modernej obchodnej dohody EÚ s Kanadou (CETA), ktorá prinesie európskym firmám nové obchodné príležitosti pomôže zvyšovať zamestnanosť. Za zmienku nepochybne stojí prielom v téme ochranných obchodných nástrojoch, ako aj ratifikácia Parížskej klimatickej dohody.

„Naše prvé predsedníctvo môžeme  uzavrieť so cťou a pomerne dlhým zoznamom výsledkov vo viacerých oblastiach," zbilancoval minister Lajčák v Bruseli počas poslednej Rady EÚ pre všeobecné záležitosti.
VIDEO: M. LAJČÁK O PREDSEDNÍCTVE
Minister M. Lajčák v televízii TA3 bilancoval slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. (Od 2:43:35).
SLOVENSKÉ PREDSEDNÍCTVO - CELOSPOLOČENSKÝ PROJEKT

Historicky prvé slovenské predsedníctvo v Rade EÚ bolo udalosťou celospoločenského významu. Počas nášho polročného účinkovania na čele Rady sme dosiahli množstvo politických úspechov. Do predsedníckych aktivít sme zapojili aj verejnosť, mladých ľudí či dobrovoľníkov a SK PRES sme dostali aj do regiónov.

Verejnosť sme do predsedníctva zapojili už pred začiatkom formou otvorenej súťaže pre laikov i odborníkov o návrh loga. Prihlásených bolo približne 220 projektov a víťazným sa stal hravý návrh študenta vizuálnej komunikácie Jakuba Dušičku. Kreatívni členovia Asociácie ilustrátorov zasa predviedli svoje schopnosti pri tvorbe špeciálnej predsedníckej aplikácie Pohraj sa s logom, ktorá patrila medzi najvyhľadávanejšie časti predsedníckeho webu www.eu2016.sk. Osem ilustrátorov vytvorilo celkom 24 náučných interaktívnych ilustrácií, ktoré prezentujú Slovensko ako mladú inovatívnu krajinu.

Mladí ľudia mali v tíme SK PRES náročnú a mimoriadne zodpovednú úlohu. Deväťdesiatdva styčných dôstojníkov alebo liaison officerov prevádzalo takmer 600 delegácií. Všetci styční dôstojníci boli študentmi vysokých škôl a ich vekový priemer nepresahoval 24 rokov.

Povedomie o slovenskom predsedníctve sme sa snažili zvýšiť prostredníctvom finančnej podpory a formou záštity SK PRES. MZVaEZ SR podporilo viac než 260 podujatí v slovenských regiónoch.

Finančne sme podporili napríklad Festival vedy a techniky, Stredoeurópske fórum, medzinárodnú konferenciu Inteligentní ľudia v inteligentných mestách či sériu prednášok Podnikavým patrí Európa. Záštitu dostali napríklad podujatia Európska noc výskumníkov 2016, Pamätný Deň zahraničných Slovákov či architektonická súťaž CE·ZA·AR 2016. SK PRES bolo témou diskusie aj na najväčšom slovenskom festivale Pohoda a súčasťou putovného kina Bažant kinematograf, ktoré sa predstavilo divákom vo viac ako 30 slovenských mestách.
KULTÚRA NÁS ZDOBÍ DOMA I V ZAHRANIČÍ

Slovensko je krajinou šikovných a talentovaných ľudí. Uplynulý polrok to v rôznych kútoch sveta dokazovali nielen experti a odborníci, ale aj umelci. Na Slovensku a v ďalších viac než 30 krajinách sa v súvislosti s SK PRES konalo približne 250 kultúrnych podujatí. Ľudia v zahraničí tak mali možnosť spoznať diela slovenských výtvarníkov, dizajnérov, hudobníkov a iné kultúrne projekty.Kultúrna prezentácia je zaužívanou súčasťou každého predsedníctva. Každá predsednícka krajina jej venuje veľkú pozornosť. Ide totiž o jedinečnú príležitosť na prezentáciu kultúry predsedníckej krajiny. Našou ambíciou bolo a stále je finančné prostriedky plánované na kultúru vynaložiť efektívne a zároveň prezentovať to najlepšie zo slovenského umenia a kultúry.
FOTOGRAFI SK PRES: NAŠA PRÁCA SI VYŽADOVALA

ABSOLÚTNU ORGANIZOVANOSŤ A DISCIPLÍNU
Obrazy sú niekedy viac než slová, lepšie sa zapamätajú a sú silnejšími nositeľmi emócií. Autormi fotografií z obdobia predsedníctva sú štyria oficiálni fotografi predsedníctva, ktorí majú bohaté profesionálne skúsenosti – Halime Al Sarrag, Andrej Kližan, Rastislav Polák a Diana Černáková.„V každej situácii sme sa snažili vytvoriť fotografie, ktoré čo najvernejšie zachytávali udalosti a atmosféru počas predsedníctva. To všetko sme  prakticky v reálnom čase nahrávali na predsednícky portál dostupný širokej verejnosti. Vyžadovalo si to absolútnu disciplínu, organizovanosť a maximálne sústredenie,“ hovorí fotografka Halime Al Sarrag, ktorá má skúsenosti s dynamickou fotografiou zo športovej agentúry v Taliansku, ako aj s portrétovou či reklamnou fotografiou.

Pri podujatiach na vysokej úrovni sa často objavovali kľúčové fotografické príležitosti. „Z môjho pohľadu bola najdôležitejšia koordinácia v rámci tímu fotografov, keďže sme prevažne fotili podujatia, na ktorých sa zúčastňovali ministri alebo premiéri všetkých 28 krajín EÚ naraz,“ hovorí Andrej Kližan, ktorý má s politickou a spravodajskou fotografiou bohaté skúsenosti. Fotografoval pre viaceré slovenské denníky, ako aj pre svetovú tlačovú agentúru Agence France Presse (AFP).

Aj Rastislav Polák za mimoriadnu profesionálnu príležitosť možnosť pokrývať Bratislavský samit, na ktorom sa zúčastnili lídri členských krajín EÚ. „Vysoko si cením možnosť fotografovať na plavbe po Dunaji (pozn.: pracovný obed vedúcich predstaviteľov krajín EÚ). Nemohol som si predtým ani len predstaviť, že budem prechádzať len niekoľko centimetrov od významných politických lídrov, ako sú A. Merkelová alebo F. Hollande, takmer v osobnom kontakte,“ povedal. Pracoval pre mnohé štátne organizácie aj firmy, osem rokov bol oficiálnym fotografom hlavného mesta Bratislavy.


Diana Černáková bola takpovediac dvornou fotografkou Stáleho zastúpenia a teda aj ministrov počas ich bruselských rokovaní. Všetko zachytila do vyše 5-tisíc fotografií. „Som zvyknutá na hektickosť z čias môjho pôsobenia v novinárskom prostredí. Počas predsedníctva som sa snažila zachytiť viac, ako len „suchú“ politiku. Išlo mi aj o atmosféru niekedy driny, inokedy nadšenia.“

Celý rozhovor s fotografmi SK PRES a ich profily nájdete na našom Facebooku.
VEDELI STE, ŽE...?
AKTUÁLNE NA TWITTERI
POVEDALI O NÁS
PRAJEME VEĽA ÚSPECHOV MALTSKÉMU PREDSEDNÍCTVU
Newsletter nájdete aj na adrese eu2016.sk/sk/newsletter-sk-pres.
Ak máte záujem dostávať newsletter pravidelne, vyplňte svoj email v políčku NEWSLETTER na stránke eu2016.sk.
V prípade, že si neželáte dostávať newsletter, pošlite, prosím, mail na okom@mzv.sk.
© 2016 Sekretariát SK PRES
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky