Menu

Blog
SK EN FR DE
stiahnuť kalendár
predsedníctva

O predsedníctve

Vizuálna prezentácia

Logo je najviditeľnejšou značkou predsedníckej krajiny v Rade EÚ. Naším cieľom bolo mať logo, ktoré je príťažlivé a ľahko zapamätateľné a zároveň nesie pozitívnu emóciu.

„Slovensko je mladá, dynamická krajina šikovných a tvorivých ľudí. Ukázalo sa to aj pri tvorbe loga nášho predsedníctva.”

 Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Logo slovenského predsedníctva v Rade EÚ obsahuje špecifické slovenské prvky – diakritické znamienka a farby slovenskej trikolóry. Hravým spôsobom približuje Slovensko ako mladú a dynamickú krajinu.

Obmenou loga vznikajú rôzne tváre, v elektronickej komunikácii známe ako emotikony či smajlíky – grafické symboly, ktoré vyjadrujú náladu, postoj či emócie pisateľa.

Autorom loga je 23-ročný výtvarník Jakub Dušička, ktorý študuje na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Logo vzišlo z verejnej súťaže, do ktorej sa prihlásilo vyše 200 odborníkov aj laikov. Návrhy vyhodnotila odborná komisia, ktorej členmi boli okrem zástupcov MZVaEZ SR aj traja externí odborníci na dizajn a reklamu: rektor VŠVU prof. Stanislav Stankoci akad. maliar, odborník na marketing a prezident Klubu reklamných agentúr Slovenska Róbert Slovák a vedúci Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU a grafik Pavel Choma.

V súlade so zaužívanou tradíciou figuruje logo na mnohých dokumentoch, prezentačno-propagačných predmetoch či brožúrach. Nachádza sa tiež na oficiálnych komunikačných platformách predsedníctva a všetkých predsedníckych podujatiach na Slovensku aj v zahraničí, ako aj na podujatiach s finančnou alebo nefinančnou podporou predsedníctva.

O autorovi:

Výtvarník Jakub Dušička sa narodil 12. júna 1992 v Trenčíne. Študuje na Katedre vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. V roku 2014 absolvoval polročnú stáž na vysokej škole École Estienne v Paríži. Popri štúdiu pracuje ako grafický dizajnér. Okrem toho sa spolupodieľa na rozbehnutí prvého vysokoškolského pivovaru na Slovensku.

koláž

Vizuálna prezentácia v budove Justus Lipsius

Vizuálna prezentácia v hlavnej budove Rady EÚ Justus Lipsius v Bruseli je tradične vlajkovou loďou prezentácie predsedníckej krajiny. Cieľovou skupinou nie je široká verejnosť, ale najmä experti a úradníci, ktorí sa v budove zúčastňujú na rokovaniach pracovných skupín.

Podobu vizuálnej prezentácie slovenského predsedníctva v Rade EÚ určila otvorená súťaž. Zvíťazil projekt s názvom Štyri elementy inovácie od Slovenskej asociácie interiérových dizajnérov – SAID.

Prezentácia stojí na štyroch pilieroch resp. elementoch inovácie:

  • Zem: zelená – ekokapsula od firmy Nice Architects, 

  • Voda: modrá – Vajda kajaky a kanoe od firmy Vajda Group, 

  • Oheň: červená – plazmový systém vŕtania od firmy GA Drilling,

  • Vzduch: žltá – AeroMobil od tímu, ktorý vedú Štefan Klein a Juraj Vaculík.

Vo všetkých prípadoch sú to unikátne technológie či vynálezy slovenských výrobcov.

 Ekokapsula – nízkoenergetický príbytok s prívodom teplej vody, sprchou i toaletou môže fungovať ako hotelová izba pre dve osoby kdekoľvek na svete.

Športovci na kajakoch a kanoe s technológiou od firmy Vajda Group získali sedemnásť olympijských medailí a desiatky ďalších na majstrovstvách sveta a Európy. Firma distribuuje lode pre pretekárov z 21 krajín sveta od Austrálie až po Spojené štáty americké.

Prelomový plazmový systém vŕtania spoločnosti GA Drilling prináša zásadnú úsporu času a nákladov v ťažobnom priemysle (ropa a zemný plyn), ako aj v iných energetických priemysloch.

Hlavnou súčasťou expozície je lietajúce auto AeroMobil od tímu, ktorý vedú Juraj Vaculík a Štefan Klein. Spája v sebe výhody osobného automobilu a malého lietadla. Spoločnosť predpokladá, že začne prijímať prvé predbežné objednávky v priebehu budúceho roka. Záujem už prejavili potenciálni zákazníci z celého sveta.

V hlavnom priestore na vizuálnu prezentáciu – v átriu budovy Justus Lipsius – sa nachádzajú štyri steny v tvare písmena „L“, ktoré reprezentujú štyri živly. Na každej z nich je zobrazená inovácia a jej vynálezca. Zároveň je v átriu od 7. júla do 1. augusta 2016 vystavený funkčný prototyp AeroMobilu.

Ďalšie inštalácie a výstavy sa nachádzajú vo foyer a na 50. poschodí budovy.

 

Video z inštalácie výstavy: https://www.youtube.com/watch?v=xFiZrM1gZ-w

Nedávne aktuality

03.01.2017
Top výsledky tímov všeobecné záležitosti, kohézia a medziinštitucionálne vzťahy
Viac
02.01.2017
Top výsledky tímu obchod
Osobitným úspechom je úspešné ukončenie a podpis Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi EÚ a Kanadou (CETA) na summite EÚ - Kanada 30. októbra 2016. Ide o doposiaľ najkomplexnejšiu a najmodernejšiu dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a treťou krajinou, ktorá má kľúčový význam pre budúcu dôveryhodnosť EÚ pri rokovaniach s tretími krajinami, ako aj v kontexte budúcnosti spoločnej obchodnej politiky EÚ. Dohoda CETA má byť zároveň určitým vzorovým modelom pre ďalšie rokovania s tretími krajinami.
Viac
02.01.2017
Top výsledky tímov PSC, rozširovania či rozvojovej spolupráce
Hlavným cieľom predsedníctva v agende rozširovania bolo posilniť celkovú dynamiku a kredibilitu tejto politiky, ako aj poukázať na nevyhnutnosť jej efektívneho komunikovania smerom von i dovnútra EÚ. Za daným účelom sme zorganizovali – v spolupráci s neziskovou medzivládnou organizáciou EPC a partnermi Tria (NL a MT) – seminár, ktorého cieľom bolo zvýšiť povedomie o výhodách a povinnostiach vyplývajúcich z členstva EÚ a to nielen u kandidátskych krajín, ale aj jednotlivých ČŠ, inštitúcií EÚ, MVO, ako aj médií.
Viac
29.12.2016
Top úspechy tímov v oblasti hospodárstva, sociálnych záležitostí, práva spoločností, vedy, výskumu a kultúry
Viac
25.11.2016
Násilie páchané na ženách je jednoducho neprijateľné!
Násilie páchané na ženách a dievčatách je z celosvetového hľadiska vážnym porušením ľudských práv a jedným z najmenej stíhaných trestných činov na svete.
Viac
09.11.2016
Vyhlásenie MZVaEZ SR k zverejneniu rozširovacieho balíčka Európskou komisiou
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky víta zverejnenie rozširovacieho balíčka Európskej komisie za rok 2016 obsahujúceho hodnotiace správy vo vzťahu k jednotlivým kandidátskym štátom a potenciálnym kandidátom. Oceňujeme, že tohtoročný balíček je zameraný na hodnotenie implementácie minuloročnej stratégie, pričom posudzuje trendy v regióne v základných oblastiach, ako sú právny štát, základné práva, migrácia, fungovanie verejnej správy, hospodárstvo a regionálna spolupráca. V minulom roku zavedená metodológia správ bola rozšírená na ďalšie oblasti, čo umožnilo ešte lepšie zhodnotenie celkového pokroku dosiahnutého za ostatný rok, ako aj vzájomné porovnanie jednotlivých ašpirantov.
Viac
23.08.2016
Spoločné vyhlásenie: Ministerská konferencia k Európskemu dňu pamiatky obetí totalitných režimov
(Bratislava, 23. augusta 2016)
Viac
06.07.2016
Prejav predsedu vlády SR R. Fica v Európskom parlamente
Viac
16.12.2016
Avízo: Posledné zasadnutie Rady počas slovenského predsedníctva bude zamerané na revíziu systému obchodovania s emisiami
Viac
14.12.2016
Avízo: Predseda vlády SR Robert Fico v Bruseli na zasadnutí Európskej rady
Dňa 15. decembra 2016 sa predseda vlády SR Robert Fico v Bruseli zúčastní na pravidelnom zasadnutí Európskej rady (ER). Stretne sa s predsedami vlád krajín V4, predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom a lídrami členských krajín EÚ.
Viac
12.12.2016
Avízo: Štátny tajomník Korčok na poslednom rokovaní Európskeho parlamentu počas slovenského predsedníctva
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ Ivan Korčok bude 13. a 14. decembra posledný krát reprezentovať Radu Európskej únie na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Viac
12.12.2016
Avízo: Rozširovanie a príprava summitu na programe ministrov pre európske záležitosti
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí bude v utorok 13. decembra predsedať Rade pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli.
Viac
06.10.2016
Bratislavský plán
Viac
22.09.2016
Slovníček SK PRES 3
Viac
22.09.2016
Prezentačné predmety SK PRES
Viac
22.09.2016
Sponzori SK PRES
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Venezuele
Viac
19.07.2016
Závery Rady o stratégii EÚ týkajúcej sa Číny
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Turecku
Viac
19.07.2016
Priority EÚ v rámci Organizácie Spojených národov a na 71. zasadnutie VZ OSN
Viac
+

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky

Podľa krajiny

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky