Menu

Blog
SK EN FR DE
stiahnuť kalendár
predsedníctva

Slovensko a eú

Kuchyňa

Hladní či smädní? Na Slovensku nájdete kvalitnú gastronómiu s tradičnými jedlami, ale aj modernú kuchyňu s európskymi vplyvmi. Regionálne jedlá sú pestré tak ako slovenská krajina samotná.

Tradičná kuchyňa horských oblastí praje najmä milovníkom syrov a mliečnych výrobkov. V nižšie položených miestach ochutnajte pikantnejšie jedlá, kapustové špeciality, husacinu, divinu, lokše alebo trdelník. Kvalita slovenských vín oslovila odborníkov, ktorí im na prestížnych svetových súťažiach ako Concours mondial de Bruxelles či Vinalies internationales de Paris udeľujú najvyššie ocenenia.

halusky

Tradičné jedlá

Základnými zložkami slovenskej stravy boli v minulosti mlieko, zemiaky a kapusta. Z ich kombinácie sa pripravovali chutné jedlá (napr. strapačky – halušky s kapustou, atď.). Mlieko sa pilo sladké aj kyslé, obľúbené boli mliečne výrobky ako cmar, tvaroh, smotana, bryndza (slaný ovčí tvaroh) a ovčie syry. 

K najobľúbenejším mliečnym výrobkom dnes patria syrové korbáčiky, parenice, oštiepky a bryndza. Kúpite ich takmer v každých potravinách, najlepšie však chutia priamo od výrobcov, najmä v podtatranskom regióne Liptov. 

Typickým slovenským národným jedlom sú bryndzové halušky so slaninou. Sú to halušky zo zemiakového cesta pomiešané so špeciálnym druhom ovčieho syra – bryndzou, ktoré chutia najlepšie v kolibách alebo na salašoch. Navrch porcie sa pridáva oškvarená slaninka a ideálnou voľbou je k nim ako nápoj kyslé mlieko. Najviac si ich vychutnáte na Majstrovstvách sveta vo varení halušiek v Terchovej. 

Medzi tradičné domáce pokrmy patria jedlá pripravované zo zemiakov (zemiakové placky, lokše), rozličných druhov ovčieho syra a z kapusty. K dobrému slovenskému obedu nesmie chýbať polievka - kapustnica, cesnačka (niekde servírovaná priamo v bochníku chleba), fazuľovica, hovädzí alebo slepačí vývar. 

Tradičnými slovenskými múčnikmi sú koláče z kysnutého cesta alebo buchty plnené lekvárom, makom, tvarohom či orechmi. Zo západného Slovenska pochádza vynikajúci Skalický trdelník v tvare valca s otvorom vnútri. K vínu alebo pivu sú obľúbené slané koláče (kapustník, oškvarkové i zemiakové pagáče). 

kacica

Moderná kuchyňa

Gastronómia v okolí Bratislavy je veľmi pestrá. Okrem tradičnej slovenskej kuchyne sa v nej prejavujú aj vplyvy maďarskej a rakúskej kuchyne. V Bratislave si teda pochutnáte na rezňoch, guláši, ale aj na jedlách z rýb či z diviny. 

Viacero typických slovenských potravín získalo ochrannú známku. Patria medzi ne syry ako Slovenská bryndza, parenica, oštiepok či Oravské korbáčiky, Klenovský syrovec, ale aj obľúbený dezert Skalický trdelník. Určite si pochutnáte aj na dobrotách s označením Zaručené tradičné špeciality ako Bratislavské rožky (plnené orechmi alebo makom), Spišské párky či Liptovská saláma. 

Gastronomickým zážitkom sú jesenné husacie hody, ktorými je preslávená najmä dedina Slovenský Grob pri Bratislave. Zaujímavá je aj dedinská zabíjačka. Zabíjačkové špeciality (jaternice, tlačenka, huspenina) sú v ponuke vo viacerých reštauračných zariadeniach.

V súčasnosti môžeme v slovenskej kuchyni badať prvky najnovších trendov. Tradičné slovenské špeciality dnes pripravujú šéfkuchári iným spôsobom. Vedia ich odľahčiť a dať im novú, atraktívnu podobu. Okrem reštaurácií spoznáte slovenskú gastronómiu aj počas gurmánskych podujatí ako Slovak Food Festival (v máji v Bratislave), Gurmán fest (v júni v Bratislave). 

Niečo na zapitie

Masovo rozšíreným limonádam svetových značiek na Slovensku úspešne konkurujú domáce nealkoholické nápoje, ako je Vinea a Kofola, ale aj bohatý výber miestnych stolových minerálnych vôd. Viacero z nich má aj blahodarné účinky na zdravie. 

Špecifickým slovenským destilátom je borovička pálená z borievky. Obľúbenými alkoholickými nápojmi sú aj destiláty z ovocia. Na horských chatách si pýtajte pálenku s vylúhovaným koreňom horca. Obľúbené sú likéry vyrobené z liečivých bylín a lesných plodov. 

Okrem destilátov je veľmi rozšírené aj pivo. Slovenské pivá majú vysokú kvalitu, porovnateľnú s poprednými svetovými značkami. Autentickú chuť rôznych druhov nefiltrovaných pív okúsite v minipivovaroch. 

Na Slovensku sa pestujú aj kvalitné odrodové vína a tradícia pestovania viniča siaha až do rímskych čias. Prísť na Slovensko a spoznať jedinečné vína musí patriť do itinerára každého gurmána. Na Slovensku je šesť vinohradníckych regiónov a osem vínnych ciest. Na nich spoznáte oceňované slovenské vína – ľahké biele, ružové aj červené. 

Výnimočné miesto patrí jedinečným sladkým vínam z tokajskej oblasti, ktoré získali prívlastok kráľ vín – víno kráľov. Svetovo preslávená Tokajská vinohradnícka oblasť leží na juhovýchode krajiny. Z malokarpatských vín spomenieme známu račiansku frankovku modrú, obľúbený nápoj panovníčky Márie Terézie. Počas korunovačných slávností (v júni v Bratislave) zvykne tiecť priamo z fontány v centre Bratislavy. 

Viac nájdete na www.slovakia.travel

Good Idea Slovakia

Nedávne aktuality

03.01.2017
Top výsledky tímov všeobecné záležitosti, kohézia a medziinštitucionálne vzťahy
Viac
02.01.2017
Top výsledky tímu obchod
Osobitným úspechom je úspešné ukončenie a podpis Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi EÚ a Kanadou (CETA) na summite EÚ - Kanada 30. októbra 2016. Ide o doposiaľ najkomplexnejšiu a najmodernejšiu dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a treťou krajinou, ktorá má kľúčový význam pre budúcu dôveryhodnosť EÚ pri rokovaniach s tretími krajinami, ako aj v kontexte budúcnosti spoločnej obchodnej politiky EÚ. Dohoda CETA má byť zároveň určitým vzorovým modelom pre ďalšie rokovania s tretími krajinami.
Viac
02.01.2017
Top výsledky tímov PSC, rozširovania či rozvojovej spolupráce
Hlavným cieľom predsedníctva v agende rozširovania bolo posilniť celkovú dynamiku a kredibilitu tejto politiky, ako aj poukázať na nevyhnutnosť jej efektívneho komunikovania smerom von i dovnútra EÚ. Za daným účelom sme zorganizovali – v spolupráci s neziskovou medzivládnou organizáciou EPC a partnermi Tria (NL a MT) – seminár, ktorého cieľom bolo zvýšiť povedomie o výhodách a povinnostiach vyplývajúcich z členstva EÚ a to nielen u kandidátskych krajín, ale aj jednotlivých ČŠ, inštitúcií EÚ, MVO, ako aj médií.
Viac
29.12.2016
Top úspechy tímov v oblasti hospodárstva, sociálnych záležitostí, práva spoločností, vedy, výskumu a kultúry
Viac
25.11.2016
Násilie páchané na ženách je jednoducho neprijateľné!
Násilie páchané na ženách a dievčatách je z celosvetového hľadiska vážnym porušením ľudských práv a jedným z najmenej stíhaných trestných činov na svete.
Viac
09.11.2016
Vyhlásenie MZVaEZ SR k zverejneniu rozširovacieho balíčka Európskou komisiou
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky víta zverejnenie rozširovacieho balíčka Európskej komisie za rok 2016 obsahujúceho hodnotiace správy vo vzťahu k jednotlivým kandidátskym štátom a potenciálnym kandidátom. Oceňujeme, že tohtoročný balíček je zameraný na hodnotenie implementácie minuloročnej stratégie, pričom posudzuje trendy v regióne v základných oblastiach, ako sú právny štát, základné práva, migrácia, fungovanie verejnej správy, hospodárstvo a regionálna spolupráca. V minulom roku zavedená metodológia správ bola rozšírená na ďalšie oblasti, čo umožnilo ešte lepšie zhodnotenie celkového pokroku dosiahnutého za ostatný rok, ako aj vzájomné porovnanie jednotlivých ašpirantov.
Viac
23.08.2016
Spoločné vyhlásenie: Ministerská konferencia k Európskemu dňu pamiatky obetí totalitných režimov
(Bratislava, 23. augusta 2016)
Viac
06.07.2016
Prejav predsedu vlády SR R. Fica v Európskom parlamente
Viac
16.12.2016
Avízo: Posledné zasadnutie Rady počas slovenského predsedníctva bude zamerané na revíziu systému obchodovania s emisiami
Viac
14.12.2016
Avízo: Predseda vlády SR Robert Fico v Bruseli na zasadnutí Európskej rady
Dňa 15. decembra 2016 sa predseda vlády SR Robert Fico v Bruseli zúčastní na pravidelnom zasadnutí Európskej rady (ER). Stretne sa s predsedami vlád krajín V4, predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom a lídrami členských krajín EÚ.
Viac
12.12.2016
Avízo: Štátny tajomník Korčok na poslednom rokovaní Európskeho parlamentu počas slovenského predsedníctva
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ Ivan Korčok bude 13. a 14. decembra posledný krát reprezentovať Radu Európskej únie na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Viac
12.12.2016
Avízo: Rozširovanie a príprava summitu na programe ministrov pre európske záležitosti
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí bude v utorok 13. decembra predsedať Rade pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli.
Viac
06.10.2016
Bratislavský plán
Viac
22.09.2016
Slovníček SK PRES 3
Viac
22.09.2016
Prezentačné predmety SK PRES
Viac
22.09.2016
Sponzori SK PRES
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Venezuele
Viac
19.07.2016
Závery Rady o stratégii EÚ týkajúcej sa Číny
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Turecku
Viac
19.07.2016
Priority EÚ v rámci Organizácie Spojených národov a na 71. zasadnutie VZ OSN
Viac
+

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky

Podľa krajiny

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky