Menu

Blog
SK EN FR DE
stiahnuť kalendár
predsedníctva

Slovensko a eú

Pamiatky UNESCO

Objavte tajomné zákutia pralesov, ojedinelé podzemné kráľovstvá, starobylé mestá či impozantné artefakty ľudového umenia. Podmanivé prírodné krásy spolu s fascinujúcou architektúrou vytvárajú pôvab Slovenska.

Pamiatky zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO na území Slovenska:

  • Spišský hrad s okolím
  • Banská Štiavnica
  • Vlkolínec
  • jaskyne a priepasti Slovenského a Aggtelekského krasu
  • historické mesto Bardejov
  • Dobšinská ľadová jaskyňa
  • Karpatské bukové pralesy
  • drevené kostoly Karpatského oblúka
  • spišské mesto Levoča

Banska Stiavnica

Banská Štiavnica

Mystické miesto obkolesené Štiavnickými vrchmi v sebe spája zvláštnu mágiu a zároveň príjemnú rodinnú atmosféru. Bohatá tradícia baníctva sa v meste zachovala dodnes. Jedinečné banské vodné nádrže – tajchy sa dnes využívajú ako prírodné kúpaliská. Priamo v meste môžete aj v súčasnosti sfárať do bane alebo navštíviť banský skanzen. Medzi dominanty mesta patrí štiavnická baroková Kalvária či Starý a Nový zámok. Očarujúce je aj okolie Banskej Štiavnice s množstvom turistických a cykloturistických trás.

spissky hrad

Spišský hrad, Levoča a pamiatky okolia  

Jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe, Spišský hrad, zažil svoj najväčší rozkvet v 15. storočí, keď bol reprezentačným šľachtickým sídlom. Hrad je vyhľadávanou turistickou atrakciou Spiša. Za návštevu stojí aj Spišské Podhradie s renesančno-barokovými meštianskymi domami, cirkevné mesto Spišská Kapitula a gotický kostol Ducha svätého v Žehre. Stredoveké kráľovské mesto Levoča patrí medzi historické skvosty Slovenska. Chrám sv. Jakuba sa pýši najvyšším dreveným neskorogotickým oltárom na svete z dielne Majstra Pavla z Levoče.

BJ 2

Bardejov

Gotická perla Šariša sa môže pochváliť množstvom mimoriadne vzácnych pamiatok. Unikátnym je umiestnenie goticko-renesančnej budovy mestskej radnice v strede obdĺžnikového námestia. Dominantou Bardejova je gotický kostol Baziliky sv. Egídia, ktorej interiér očarí návštevníkov jedinečným súborom jedenástich neskorogotických krídlových oltárov. V blízkosti centra sa nachádza urbanistická kuriozita – súbor židovských budov s bývalými kúpeľmi a synagógou. Neodmysliteľnou súčasťou mesta sú Bardejovské Kúpele, ktoré patria medzi najkrajšie a najvyhľadávanejšie kúpele na Slovensku.

dobsinska ladova

Poklad pod zemou

K svetovým prírodným unikátom patria jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu, ku ktorým neskôr pribudla Dobšinská ľadová jaskyňa. Tá patrí k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. V tomto obrovskom podzemnom ľadovci nájdete nádherné ľadové stĺpy, ľadopády a stalagmity. Ochtinská aragonitová jaskyňa je jediná svojho druhu v Európe. Jaskyňu zdobia kryštály aragonitu, ktoré pripomínajú krehké koraly a morské sasanky. Unikátom Krásnohorskej jaskyne je Kvapeľ rožňavských jaskyniarov, ktorý patrí s výškou 32,6 metrov medzi najväčšie sintrové útvary na svete.

bukovske vrchy

Karpatské bukové pralesy

Pralesy Stužica, Rožok, Havešová v Bukovských vrchoch a Vihorlatský prales predstavujú jedinečné pôvodné lesy bez civilizačných zásahov. Zažijete tu neopakovateľnú atmosféru prirodzeného prostredia skutočného lesa, plného tajuplných skvostov prírody. Dominantnou drevinou je buk, dorastajúci do výšky až  40 metrov. Vysoké vrchy a nádherné hlboké doliny vytvárajú nerušený domov pre vzácne živočíchy, ako sú medveď hnedý, vlk dravý, rys ostrovid či los mokraďový. Pre tých, ktorí majú radi panenskú prírodu, sú Karpatské bukové pralesy tým pravým miestom na oddych.

Viac nájdete na www.slovakia.travel

Good Idea Slovakia

Nedávne aktuality

03.01.2017
Top výsledky tímov všeobecné záležitosti, kohézia a medziinštitucionálne vzťahy
Viac
02.01.2017
Top výsledky tímu obchod
Osobitným úspechom je úspešné ukončenie a podpis Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi EÚ a Kanadou (CETA) na summite EÚ - Kanada 30. októbra 2016. Ide o doposiaľ najkomplexnejšiu a najmodernejšiu dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a treťou krajinou, ktorá má kľúčový význam pre budúcu dôveryhodnosť EÚ pri rokovaniach s tretími krajinami, ako aj v kontexte budúcnosti spoločnej obchodnej politiky EÚ. Dohoda CETA má byť zároveň určitým vzorovým modelom pre ďalšie rokovania s tretími krajinami.
Viac
02.01.2017
Top výsledky tímov PSC, rozširovania či rozvojovej spolupráce
Hlavným cieľom predsedníctva v agende rozširovania bolo posilniť celkovú dynamiku a kredibilitu tejto politiky, ako aj poukázať na nevyhnutnosť jej efektívneho komunikovania smerom von i dovnútra EÚ. Za daným účelom sme zorganizovali – v spolupráci s neziskovou medzivládnou organizáciou EPC a partnermi Tria (NL a MT) – seminár, ktorého cieľom bolo zvýšiť povedomie o výhodách a povinnostiach vyplývajúcich z členstva EÚ a to nielen u kandidátskych krajín, ale aj jednotlivých ČŠ, inštitúcií EÚ, MVO, ako aj médií.
Viac
29.12.2016
Top úspechy tímov v oblasti hospodárstva, sociálnych záležitostí, práva spoločností, vedy, výskumu a kultúry
Viac
25.11.2016
Násilie páchané na ženách je jednoducho neprijateľné!
Násilie páchané na ženách a dievčatách je z celosvetového hľadiska vážnym porušením ľudských práv a jedným z najmenej stíhaných trestných činov na svete.
Viac
09.11.2016
Vyhlásenie MZVaEZ SR k zverejneniu rozširovacieho balíčka Európskou komisiou
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky víta zverejnenie rozširovacieho balíčka Európskej komisie za rok 2016 obsahujúceho hodnotiace správy vo vzťahu k jednotlivým kandidátskym štátom a potenciálnym kandidátom. Oceňujeme, že tohtoročný balíček je zameraný na hodnotenie implementácie minuloročnej stratégie, pričom posudzuje trendy v regióne v základných oblastiach, ako sú právny štát, základné práva, migrácia, fungovanie verejnej správy, hospodárstvo a regionálna spolupráca. V minulom roku zavedená metodológia správ bola rozšírená na ďalšie oblasti, čo umožnilo ešte lepšie zhodnotenie celkového pokroku dosiahnutého za ostatný rok, ako aj vzájomné porovnanie jednotlivých ašpirantov.
Viac
23.08.2016
Spoločné vyhlásenie: Ministerská konferencia k Európskemu dňu pamiatky obetí totalitných režimov
(Bratislava, 23. augusta 2016)
Viac
06.07.2016
Prejav predsedu vlády SR R. Fica v Európskom parlamente
Viac
16.12.2016
Avízo: Posledné zasadnutie Rady počas slovenského predsedníctva bude zamerané na revíziu systému obchodovania s emisiami
Viac
14.12.2016
Avízo: Predseda vlády SR Robert Fico v Bruseli na zasadnutí Európskej rady
Dňa 15. decembra 2016 sa predseda vlády SR Robert Fico v Bruseli zúčastní na pravidelnom zasadnutí Európskej rady (ER). Stretne sa s predsedami vlád krajín V4, predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom a lídrami členských krajín EÚ.
Viac
12.12.2016
Avízo: Štátny tajomník Korčok na poslednom rokovaní Európskeho parlamentu počas slovenského predsedníctva
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ Ivan Korčok bude 13. a 14. decembra posledný krát reprezentovať Radu Európskej únie na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Viac
12.12.2016
Avízo: Rozširovanie a príprava summitu na programe ministrov pre európske záležitosti
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí bude v utorok 13. decembra predsedať Rade pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli.
Viac
06.10.2016
Bratislavský plán
Viac
22.09.2016
Slovníček SK PRES 3
Viac
22.09.2016
Prezentačné predmety SK PRES
Viac
22.09.2016
Sponzori SK PRES
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Venezuele
Viac
19.07.2016
Závery Rady o stratégii EÚ týkajúcej sa Číny
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Turecku
Viac
19.07.2016
Priority EÚ v rámci Organizácie Spojených národov a na 71. zasadnutie VZ OSN
Viac
+

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky

Podľa krajiny

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky