Menu

Blog
SK EN FR DE
stiahnuť kalendár
predsedníctva

Slovensko a eú

Prírodné krásy

Vyše 40 percent Slovenska pokrývajú lesy, čo radí našu krajinu k európskej špičke. Nájdete tu hory, parky, vrchy, vodné plochy či rieky, ktoré si hľadajú cestu cez bralá a vytvárajú tak jedinečné scenérie, ktoré si zamilujete. Vydajte sa na výlet a spoznajte prírodné krásy Slovenska.

Lomnický štít

Lomnický štít

Výlet lanovkou na druhý najvyšší vrch Slovenska – Lomnický štít, je jedna z úžasných turistických atrakcií Vysokých Tatier. Lanovkou sa vyveziete až do nadmorskej výšky 2 634 metrov. Za pekného počasia ponúka vrchol Lomnického štítu jedinečný panoramatický výhľad. Do zorného poľa ľudského oka sa vmestí takmer pätina územia Slovenska. Na Lomnickom štíte sa nachádza observatórium s meteorologickou stanicou, ktoré je najvyššie položeným pracoviskom na Slovensku. Romantiku pod hviezdami tu môžete zažiť z najvyššie položeného hotelového apartmánu.

plťka

Prielom Dunajca

Trasa prielomom Dunajca v Pieninskom národnom parku z Červeného Kláštora po ústie Lesnického potoka patrí k najkrajším výletom na Slovensku. Miesto je opradené povesťami. Špeciálnym zážitkom je plavba na pltiach, no celý úsek sa dá prejsť aj pešo či na bicykli. Na začiatku prielomu sa koryto Dunajca zužuje. Miesto sa nazýva Jánošíkov skok a voda tu pri šírke 10 metrov dosahuje hĺbku až 12 metrov. Pri treťom meandri Dunajca sú na svahu Holice (v nadmorskej výške 828 metrov) skalné veže vysoké 80 metrov s názvom Sedem mníchov. V závere prielomu vyviera prameň Storočná voda. Hovorí sa, že kto sa z neho napije, dožije sa sto rokov.

sad janka krala

Sad Janka Kráľa v Bratislave

Je to najstarší verejný park v strednej Európe. Nachádza sa na pravom brehu Dunaja. Bol založený v rokoch 1774 – 1776 ako prvý park pre širokú verejnosť. Podľa barokového klasicizmu jeho základ tvorila osemramenná hviezdica. Dnešná podoba parku je z roku 1839. Vzácne stromy dopĺňa drobná architektúra, malé kruhovité priestory zdobia prvky zverokruhu. Najvýraznejším architektonickým prvkom Sadu Janka Kráľa je jedinečný záhradný altánok, pôvodne gotická veža františkánskeho kostola. Najvzácnejšie sú 200-ročné platany javorolisté, ktorých kmene majú obvod vyše šesť metrov a dotvárajú kulisu veľkým trávnatým priestranstvám.

mara vodicka 1

Liptovská Mara

Je to najväčšia vodná nádrž na Slovensku, známa tiež ako Liptovské more. Vodné dielo vybudovali v rokoch 1970 až 1975 na zmiernenie nebezpečenstva povodní na Váhu. Pri stavbe úplne vysídlili a zaplavili trinásť obcí. Najvýznamnejšie pamiatky z nich rozobrali a nanovo postavili v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Obľúbeným rekreačným centrom je Liptovský Trnovec, kde sa nachádza známy autokemping, prístav a sú tu aj výborné možnosti na jachting a windsurfing, ako aj turistické trasy do Chočských vrchov a Západných Tatier. Letná turistická sezóna sa tu začína v polovici júna a trvá do septembra.

 janosikove diery

Jánošíkove diery v Malej Fatre

Podľa slovenského ľudového hrdinu Juraja Jánošíka je pomenovaná sústava tiesňav a kaňonov v Malej Fatre. Preteká nimi potok s vyše 20 vodopádmi, ktorý formuje nádherné skalné útvary. Atraktívne turistické chodníky s lávkami, reťazami a rebríkmi sú vhodné pre rodiny s deťmi, ale aj pre náročnejších turistov. Cez Jánošíkove diery sa dostanete na dva vrcholy Malej Fatry – Malý a Veľký Rozsutec. V Terchovej, ktorá je východiskovým bodom turistiky, určite navštívte rodnú osadu legendárneho zbojníka Jánošíka alebo populárny folklórny festival Jánošíkove dni.

Viac nájdete na www.slovakia.travel

Good Idea Slovakia

Nedávne aktuality

03.01.2017
Top výsledky tímov všeobecné záležitosti, kohézia a medziinštitucionálne vzťahy
Viac
02.01.2017
Top výsledky tímu obchod
Osobitným úspechom je úspešné ukončenie a podpis Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi EÚ a Kanadou (CETA) na summite EÚ - Kanada 30. októbra 2016. Ide o doposiaľ najkomplexnejšiu a najmodernejšiu dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a treťou krajinou, ktorá má kľúčový význam pre budúcu dôveryhodnosť EÚ pri rokovaniach s tretími krajinami, ako aj v kontexte budúcnosti spoločnej obchodnej politiky EÚ. Dohoda CETA má byť zároveň určitým vzorovým modelom pre ďalšie rokovania s tretími krajinami.
Viac
02.01.2017
Top výsledky tímov PSC, rozširovania či rozvojovej spolupráce
Hlavným cieľom predsedníctva v agende rozširovania bolo posilniť celkovú dynamiku a kredibilitu tejto politiky, ako aj poukázať na nevyhnutnosť jej efektívneho komunikovania smerom von i dovnútra EÚ. Za daným účelom sme zorganizovali – v spolupráci s neziskovou medzivládnou organizáciou EPC a partnermi Tria (NL a MT) – seminár, ktorého cieľom bolo zvýšiť povedomie o výhodách a povinnostiach vyplývajúcich z členstva EÚ a to nielen u kandidátskych krajín, ale aj jednotlivých ČŠ, inštitúcií EÚ, MVO, ako aj médií.
Viac
29.12.2016
Top úspechy tímov v oblasti hospodárstva, sociálnych záležitostí, práva spoločností, vedy, výskumu a kultúry
Viac
25.11.2016
Násilie páchané na ženách je jednoducho neprijateľné!
Násilie páchané na ženách a dievčatách je z celosvetového hľadiska vážnym porušením ľudských práv a jedným z najmenej stíhaných trestných činov na svete.
Viac
09.11.2016
Vyhlásenie MZVaEZ SR k zverejneniu rozširovacieho balíčka Európskou komisiou
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky víta zverejnenie rozširovacieho balíčka Európskej komisie za rok 2016 obsahujúceho hodnotiace správy vo vzťahu k jednotlivým kandidátskym štátom a potenciálnym kandidátom. Oceňujeme, že tohtoročný balíček je zameraný na hodnotenie implementácie minuloročnej stratégie, pričom posudzuje trendy v regióne v základných oblastiach, ako sú právny štát, základné práva, migrácia, fungovanie verejnej správy, hospodárstvo a regionálna spolupráca. V minulom roku zavedená metodológia správ bola rozšírená na ďalšie oblasti, čo umožnilo ešte lepšie zhodnotenie celkového pokroku dosiahnutého za ostatný rok, ako aj vzájomné porovnanie jednotlivých ašpirantov.
Viac
23.08.2016
Spoločné vyhlásenie: Ministerská konferencia k Európskemu dňu pamiatky obetí totalitných režimov
(Bratislava, 23. augusta 2016)
Viac
06.07.2016
Prejav predsedu vlády SR R. Fica v Európskom parlamente
Viac
16.12.2016
Avízo: Posledné zasadnutie Rady počas slovenského predsedníctva bude zamerané na revíziu systému obchodovania s emisiami
Viac
14.12.2016
Avízo: Predseda vlády SR Robert Fico v Bruseli na zasadnutí Európskej rady
Dňa 15. decembra 2016 sa predseda vlády SR Robert Fico v Bruseli zúčastní na pravidelnom zasadnutí Európskej rady (ER). Stretne sa s predsedami vlád krajín V4, predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom a lídrami členských krajín EÚ.
Viac
12.12.2016
Avízo: Štátny tajomník Korčok na poslednom rokovaní Európskeho parlamentu počas slovenského predsedníctva
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ Ivan Korčok bude 13. a 14. decembra posledný krát reprezentovať Radu Európskej únie na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Viac
12.12.2016
Avízo: Rozširovanie a príprava summitu na programe ministrov pre európske záležitosti
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí bude v utorok 13. decembra predsedať Rade pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli.
Viac
06.10.2016
Bratislavský plán
Viac
22.09.2016
Slovníček SK PRES 3
Viac
22.09.2016
Prezentačné predmety SK PRES
Viac
22.09.2016
Sponzori SK PRES
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Venezuele
Viac
19.07.2016
Závery Rady o stratégii EÚ týkajúcej sa Číny
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Turecku
Viac
19.07.2016
Priority EÚ v rámci Organizácie Spojených národov a na 71. zasadnutie VZ OSN
Viac
+

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky

Podľa krajiny

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky