Menu

Blog
SK EN FR DE
stiahnuť kalendár
predsedníctva

Slovensko a eú

Regióny

Slovensko je napriek svojej menšej rozlohe nesmierne rôznorodé. Príroda, ľudia a predovšetkým historický vývoj so sebou postupne priniesli rozčlenenie územia na regióny. Medzi najznámejšie patria Liptov, Spiš či Orava. Unikátnu nedotknutú prírodu spolu s jedinečnými tradíciami, špecialitami a kultúrou však nájdete aj na Gemeri či na Horehroní. Tieto regióny sú dnes administratívne rozdelené do ôsmich krajov.

BA most

Bratislavský kraj

Rozlohou najmenší je Bratislavský kraj s približne 600-tisíc obyvateľmi. Hraničí s Rakúskom a Maďarskom. Leží tu hlavné mesto Bratislava, dôležité priemyselné, politické, ekonomické a kultúrne centrum. Od Viedne je vzdialená 65 km, čo je najmenšia vzdialenosť dvoch hlavných miest v Európe. Symbolom kraja je 700-ročná vinárska tradícia. Medzi najznámejšie atrakcie v kraji  patrí Bratislavský hrad, Dóm svätého Martina, Medzinárodná Dunajská cyklistická cesta, Moravská cyklotrasa, Malokarpatská vínna cesta, zrúcanina hradu Devín a hrad Červený Kameň, galéria moderného umenia Danubiana v Čunove, plavby po Dunaji či tradičné remeslá.

Viac nájdete na http://gob.sk/

www.visitbratislava.com

trnava korzo

Trnavský kraj

V Trnavskom kraji žije približne 500-tisíc obyvateľov. Hraničí s Českou republikou a Maďarskom.  Centrom je Trnava s trinástimi kostolmi, ktorú prezývajú aj Malý Rím. Nachádzajú sa tu svetoznáme kúpele Piešťany a v malebnom prostredí Malých Karpát jaskyňa Driny a Smolenický kras. Navštevované sú hrady a zámky – Ostrý Kameň,  Dobrá Voda, Smolenický zámok. Časť Záhorie je známe kúpeľmi v Smrdákoch, bazilikou v Šaštíne a mestom Skalica. Veľkej obľube sa tešia aj termálne kúpaliská v Dunajskej Strede, Veľkom Mederi či jedinečné vodné mlyny na Malom Dunaji. K atrakciám kraja patrí aj Kaštieľ v Dolnej Krupej či vodné dielo Gabčíkovo.

Viac nájdete na: https://www.trnava-vuc.sk/

trencin

Trenčiansky kraj

V Trenčianskom kraji žije približne 600-tisíc obyvateľov. Susedí s Českou republikou. Centrom kraja je mesto Trenčín. Rímsky nápis na skale Trenčianskeho hradu je najsevernejší doklad pobytu rímskych vojsk v strednej Európe. Významné miesto majú minerálne a termálne vody v kúpeľoch Trenčianske Teplice, Bojnice a Nimnica. Klenotom kraja je rozprávkový Bojnický zámok. Navštevované sú aj hrady Beckov, Čachtice, Tematín. Cieľmi návštevníkov sú aj rodný dom Ľudovíta Štúra v Uhrovci, mohyla M. R. Štefánika na vrchu Bradlo a ZOO v Bojniciach. Z prírodných krás lákajú najmä Súľovské skaly a Manínska tiesňava.

https://www.tsk.sk/

NR panoramata

Nitriansky kraj

Nitriansky kraj má približne 700­-tisíc obyvateľov. Hraničí s Maďarskom. Jeho metropolou je Nitra s najstaršími historickými pamiatkami na Slovensku. V regióne nájdete starobylé kostoly – Dražovce, Kostoľany pod Tribečom a hrady Gýmeš a Hrušov. Kaštieľ v Topoľčiankach dopĺňa Národný žrebčín či Zubria zvernica – jediná na Slovensku. V okolí Levíc sú unikátne skalné obydlia v Brhlovciach. Mesto Komárno sa pýši pevnosťou – najzachovalejším fortifikačným systémom na Slovensku. Termálne kúpaliská majú celoročnú prevádzku – Štúrovo, Komárno, Podhájska a Patince. K zaujímavostiam patrí aj zbierka cudzokrajných drevín v Arboréte Mlyňany. 

VIac informácií na https://www.unsk.sk/

ZA namestie

Žilinský kraj

Žilinský kraj na severozápade Slovenska má približne 600-tisíc obyvateľov. Hraničí s Českom a Poľskom. Metropolou kraja je Žilina. Najkrajším hradom je Oravský hrad a nachádza sa tu aj viacero strážnych hradov a zrúcanín – Strečno, Starý hrad, Lietava. Z pamiatok ľudovej architektúry je najznámejší Vlkolínec (pamiatka UNESCO) či skanzeny v Zuberci, Pribyline a Vychylovke.  Vyhľadávané sú kúpele v Rajeckých a Turčianskych Tepliciach a kúpele Lúčky. Rajom pre peších turistov i cyklistov a v zime pre lyžiarov sú Malá Fatra, Veľká Fatra, no najmä Západné Tatry a Nízke Tatry so strediskom Jasná. Navštevované sú aj jaskyne, vodné nádrže a aquaparky.

Viac informácií na: http://www.regionzilina.sk/

 BB namestie

Banskobystrický kraj

Banskobystrický kraj s približne 600-tisíc obyvateľmi má sídlo v Banskej Bystrici. Susedí s Maďarskom. Kraj má bohatú banícku minulosť, ktorú môžete pozorovať v mestách Banská Štiavnica (pamiatka UNESCO) a Kremnica. Pamiatky ľudovej architektúry sa nachádzajú v Španej Doline a Hronseku. Na pešiu turistiku sú vhodné Nízke Tatry, na zimné športy lyžiarske strediská Donovaly a Chopok-juh. Podzemné bohatstvo možno obdivovať v Harmaneckej alebo Bystrianskej jaskyni. Atrakciou Čierneho Balogu je tajuplný prales a romantická Čiernohronská lesná železnica. Početné sú zrúcaniny hradov, napríklad Fiľakovo či Modrý Kameň. Známe sú aj kúpele Dudince, Sklené Teplice a Sliač.

Viac informácií na: https://www.vucbb.sk/

PO kostol

Prešovský kraj

Prešovský kraj, ktorý hraničí s Poľskom a Ukrajinou, má približne 800-tisíc obyvateľov. Jeho   metropolou je Prešov, centrum Šariša. Nachádzajú sa tu mesto Bardejov (pamiatka UNESCO), krásne drevené kostoly (v Zozname UNESCO), aj Bardejovské Kúpele. Súčasťou kraja je turisticky celoročne najpríťažlivejšia oblasť Slovenska – Vysoké Tatry. Územie je bohaté na kaštiele (Strážky), kláštory  (Červený kláštor) a hrady – Kežmarský či Ľubovniansky. Prírodnými skvostami Spiša sú Národné parky Pieniny a Slovenský raj. Históriu pripomínajú skanzeny v Starej Ľubovni a Bardejovských Kúpeľoch. Atrakciou je Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Viac informácií na: https://www.po-kraj.sk/sk/

kosice kostol

Košický kraj

Košický kraj s približne 800-tisíc obyvateľmi má sídlo v Košiciach, druhom najväčšom meste Slovenska. Susedí s Ukrajinou a Maďarskom. V Košiciach sa nachádza veľké množstvo kultúrnohistorických pamiatok, ale aj najväčšia zoologická záhrada na Slovensku s najväčšou rozlohou v rámci strednej Európy. V časti regiónu Gemer leží Národný park Slovenský kras s prekrásnou prírodou. Navštevovaný je kaštieľ Betliar a na Gotickej ceste sa nachádza mnoho gotických kostolov. Vyhľadávané sú lokality v okolí vodnej nádrže Zemplínska šírava. Prírodným skvostom kraja je Národný park Slovenský raj. Morské oko s chránenou flórou a faunou je najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku.

Viac informácií na: http://web.vucke.sk/sk/

Viac nájdete na www.slovakia.travel

 Good Idea Slovakia

Nedávne aktuality

03.01.2017
Top výsledky tímov všeobecné záležitosti, kohézia a medziinštitucionálne vzťahy
Viac
02.01.2017
Top výsledky tímu obchod
Osobitným úspechom je úspešné ukončenie a podpis Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi EÚ a Kanadou (CETA) na summite EÚ - Kanada 30. októbra 2016. Ide o doposiaľ najkomplexnejšiu a najmodernejšiu dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a treťou krajinou, ktorá má kľúčový význam pre budúcu dôveryhodnosť EÚ pri rokovaniach s tretími krajinami, ako aj v kontexte budúcnosti spoločnej obchodnej politiky EÚ. Dohoda CETA má byť zároveň určitým vzorovým modelom pre ďalšie rokovania s tretími krajinami.
Viac
02.01.2017
Top výsledky tímov PSC, rozširovania či rozvojovej spolupráce
Hlavným cieľom predsedníctva v agende rozširovania bolo posilniť celkovú dynamiku a kredibilitu tejto politiky, ako aj poukázať na nevyhnutnosť jej efektívneho komunikovania smerom von i dovnútra EÚ. Za daným účelom sme zorganizovali – v spolupráci s neziskovou medzivládnou organizáciou EPC a partnermi Tria (NL a MT) – seminár, ktorého cieľom bolo zvýšiť povedomie o výhodách a povinnostiach vyplývajúcich z členstva EÚ a to nielen u kandidátskych krajín, ale aj jednotlivých ČŠ, inštitúcií EÚ, MVO, ako aj médií.
Viac
29.12.2016
Top úspechy tímov v oblasti hospodárstva, sociálnych záležitostí, práva spoločností, vedy, výskumu a kultúry
Viac
25.11.2016
Násilie páchané na ženách je jednoducho neprijateľné!
Násilie páchané na ženách a dievčatách je z celosvetového hľadiska vážnym porušením ľudských práv a jedným z najmenej stíhaných trestných činov na svete.
Viac
09.11.2016
Vyhlásenie MZVaEZ SR k zverejneniu rozširovacieho balíčka Európskou komisiou
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky víta zverejnenie rozširovacieho balíčka Európskej komisie za rok 2016 obsahujúceho hodnotiace správy vo vzťahu k jednotlivým kandidátskym štátom a potenciálnym kandidátom. Oceňujeme, že tohtoročný balíček je zameraný na hodnotenie implementácie minuloročnej stratégie, pričom posudzuje trendy v regióne v základných oblastiach, ako sú právny štát, základné práva, migrácia, fungovanie verejnej správy, hospodárstvo a regionálna spolupráca. V minulom roku zavedená metodológia správ bola rozšírená na ďalšie oblasti, čo umožnilo ešte lepšie zhodnotenie celkového pokroku dosiahnutého za ostatný rok, ako aj vzájomné porovnanie jednotlivých ašpirantov.
Viac
23.08.2016
Spoločné vyhlásenie: Ministerská konferencia k Európskemu dňu pamiatky obetí totalitných režimov
(Bratislava, 23. augusta 2016)
Viac
06.07.2016
Prejav predsedu vlády SR R. Fica v Európskom parlamente
Viac
16.12.2016
Avízo: Posledné zasadnutie Rady počas slovenského predsedníctva bude zamerané na revíziu systému obchodovania s emisiami
Viac
14.12.2016
Avízo: Predseda vlády SR Robert Fico v Bruseli na zasadnutí Európskej rady
Dňa 15. decembra 2016 sa predseda vlády SR Robert Fico v Bruseli zúčastní na pravidelnom zasadnutí Európskej rady (ER). Stretne sa s predsedami vlád krajín V4, predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom a lídrami členských krajín EÚ.
Viac
12.12.2016
Avízo: Štátny tajomník Korčok na poslednom rokovaní Európskeho parlamentu počas slovenského predsedníctva
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ Ivan Korčok bude 13. a 14. decembra posledný krát reprezentovať Radu Európskej únie na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Viac
12.12.2016
Avízo: Rozširovanie a príprava summitu na programe ministrov pre európske záležitosti
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí bude v utorok 13. decembra predsedať Rade pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli.
Viac
06.10.2016
Bratislavský plán
Viac
22.09.2016
Slovníček SK PRES 3
Viac
22.09.2016
Prezentačné predmety SK PRES
Viac
22.09.2016
Sponzori SK PRES
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Venezuele
Viac
19.07.2016
Závery Rady o stratégii EÚ týkajúcej sa Číny
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Turecku
Viac
19.07.2016
Priority EÚ v rámci Organizácie Spojených národov a na 71. zasadnutie VZ OSN
Viac
+

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky

Podľa krajiny

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky