Menu

Blog
SK EN FR DE
stiahnuť kalendár
predsedníctva

Slovensko a eú

Unikátne Slovensko

Jedinečné hrady, jaskyne, termálne pramene, ľudová architektúra, európsky ekvivalent Mŕtveho mora, slávne keltské mesto, európska divočina a mnoho iného. Spoznajte turistické unikáty Slovenska, ktoré by ste len ťažko hľadali inde vo svete.

devin

Slovensko je hradná veľmoc

Čím menšia krajina, tým väčší počet hradov. Vo svete by ste len ťažko hľadali krajinu, ktorá sa môže pýšiť takým počtom hradov a zámkov. Prvá písomná zmienka o Devíne, najstaršom hrade na Slovensku pochádza z roku 868. Spišský hrad zapísaný do zoznamu UNESCO patrí svojou rozlohou medzi desať najväčších hradov na svete. Hrôzostrašný príbeh krvavej grófky Alžbety Báthoryovej z Čachtického hradu pozná už celý svet. Spolu však na Slovensku nájdete až 220 hradov a hradných zrúcanín, ako aj 425 kaštieľov.

cicmanae2

Prvá rezervácia ľudovej architektúry na svete

Cestujte v čase a zistíte ako vyzeral po stáročia pre Slovensko typický vidiecky život. Malebná drevená dedinka Čičmany v podhorskej oblasti Strážovských vrchov je vôbec prvá rezervácia ľudovej architektúry na svete. Kde sa vzali Čičmany? Ako žili a bývali slovenskí predkovia? Ako sa obliekali? Ako vznikali maľované drevené domy, ktoré pripomínajú perníkové chalúpky? Čaká tu na vás zaujímavé rozprávanie siahajúce do ďalekej minulosti. Veď prvá zmienka o dedine pochádza z roku 1272.

brhlovce2

Svetový skalný unikát

Raz sa tu boli pozrieť aj Apači a tvrdili, že je to väčší unikát než ich skalné obydlia. V Brhlovciach v nich totiž bývajú ľudia po celý rok, kým oni využívajú svoje iba v lete. Veríte tomu, že na Slovensku sa ešte stále býva v kamenných „jaskyniach“? V Brhlovciach sa nachádzajú jedinečné domy vysekané do skaly a traduje sa, že prvé takéto obydlia vznikli už v 16. storočí v období tureckých vojen ako obrana pred hroziacim nebezpečenstvom.

poloninyVlčie hory – divočina a stratený raj

Hovorí sa, že európska divoká príroda neexistuje už stáročia. Na Slovensku áno. V Národnom parku Poloniny, na hranici s Poľskom a Ukrajinou, sa nachádza nedotknuté územie s názvom Vlčie hory so stromami starými vyše tisíc rokov. Dokazuje to, že aj európska divoká príroda môže byť rovnako úžasná ako tá v Afrike. V priestore, kde široko-ďaleko nenájdete človeka, tu žijú v nádhernej divočine ohrozené druhy zvierat ako rys, vlk, medveď, bobor, divoký kôň a obrovské prehistorické zviera zubor. Vzácnosťou je aj jedinečná čierna obloha bez svetelného smogu s hviezdami ako na dlani.

kamenne guleNaveky tajomné – kamenné gule v Megoňkách

Najväčšia kamenná guľa má priemer 2,15 metra a pomenovali ju Mary. Takéto obrovské kamenné gule, ktoré sú porovnateľné so svetovo preslávenými nálezmi v Mexiku alebo v Kostarike, nájdete v kysuckej prírodnej rezervácii Klokočovské skálie. Ide totiž o najväčšie známe nálezisko kamenných gulí v Európe a skrývajú tajomstvo staré milióny rokov. Doteraz sa nikomu nepodarilo dostatočne vysvetliť ich pôvod.

gejzir herlany

Herliansky gejzír – svetová rarita

Už vyše 140 rokov vystrekuje spod zemského povrchu gejzír v kúpeľnej dedinke Herľany. Hoci v súčasnosti prameň dosahuje výšku už „len“ 20 metrov v pravidelných intervaloch raz za 32 až 36 hodín, v roku 1874 voda tryskala neprestajne desať dní do výšky až 112 metrov. Čo ho odlišuje od ostatných gejzírov? Kým väčšina gejzírov vo svete vystrekuje horúcu vodu, ten Herliansky je preslávený nízkou teplotou, iba 14 až 18 °C. V rokoch 1957 až 2006 bol dokonca jediným studeným gejzírom v Európe. V súčasnosti nájdete podobné len na Islande.

orloj

Jediný orloj na svete s pravým slnečným časom

Jediný slovenský orloj v Starej Bystrici na Kysuciach je aj jediným orlojom na svete, ktorý ukazuje tzv. pravý slnečný čas. Keďže zostaviť orloj a vysvetliť ako funguje je hotová veda, zjednodušene povedané, ten staro-bystrický ako jediný na svete ukazuje presný slnečný čas. Za svoju presnosť vďačí tomu, že je špeciálne nastavený pre miesto, na ktorom stojí.

kremnica

Podnik žijúci už sedem storočí – Kremnická mincovňa

Mince sa v nej razia už od roku 1328 a je najstarším podnikom na svete, ktorý funguje nepretržite.  V kremnickej mincovni sa vyrábajú aj slovenské euromince a je známym fenoménom v oblasti numizmatiky, histórie umenia a techniky. Najväčšiu produkciu zaznamenala Kremnická mincovňa za panovania Márie Terézie.

kupalisko

Mŕtve more v srdci Európy – zázračná voda v Podhájskej

Vedeli ste, že voda z termálnych prameňov v Podhájskej má dokonca ešte lepšie účinky ako voda zo svetoznámeho Mŕtveho mora? Voda v termálnych bazénoch v Podhájskej je jedinečná svojho druhu v celej Európe a svojím zložením je svetovým unikátom.

kamzik2

Kamzík tatranský

Ide o celkom unikátny druh kamzíka, pretože po skončení ľadových dôb sa vyvíjal tisíce rokov úplne izolovane a je odlišný od svojich príbuzných kamzíkov v Alpách či v Apeninách. Už ich ostalo len tisíc kusov. Tento endemický druh nenájdete nikde inde na Zemi, len vo Vysokých Tatrách.

Good Idea Slovakia

Nedávne aktuality

03.01.2017
Top výsledky tímov všeobecné záležitosti, kohézia a medziinštitucionálne vzťahy
Viac
02.01.2017
Top výsledky tímu obchod
Osobitným úspechom je úspešné ukončenie a podpis Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi EÚ a Kanadou (CETA) na summite EÚ - Kanada 30. októbra 2016. Ide o doposiaľ najkomplexnejšiu a najmodernejšiu dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a treťou krajinou, ktorá má kľúčový význam pre budúcu dôveryhodnosť EÚ pri rokovaniach s tretími krajinami, ako aj v kontexte budúcnosti spoločnej obchodnej politiky EÚ. Dohoda CETA má byť zároveň určitým vzorovým modelom pre ďalšie rokovania s tretími krajinami.
Viac
02.01.2017
Top výsledky tímov PSC, rozširovania či rozvojovej spolupráce
Hlavným cieľom predsedníctva v agende rozširovania bolo posilniť celkovú dynamiku a kredibilitu tejto politiky, ako aj poukázať na nevyhnutnosť jej efektívneho komunikovania smerom von i dovnútra EÚ. Za daným účelom sme zorganizovali – v spolupráci s neziskovou medzivládnou organizáciou EPC a partnermi Tria (NL a MT) – seminár, ktorého cieľom bolo zvýšiť povedomie o výhodách a povinnostiach vyplývajúcich z členstva EÚ a to nielen u kandidátskych krajín, ale aj jednotlivých ČŠ, inštitúcií EÚ, MVO, ako aj médií.
Viac
29.12.2016
Top úspechy tímov v oblasti hospodárstva, sociálnych záležitostí, práva spoločností, vedy, výskumu a kultúry
Viac
25.11.2016
Násilie páchané na ženách je jednoducho neprijateľné!
Násilie páchané na ženách a dievčatách je z celosvetového hľadiska vážnym porušením ľudských práv a jedným z najmenej stíhaných trestných činov na svete.
Viac
09.11.2016
Vyhlásenie MZVaEZ SR k zverejneniu rozširovacieho balíčka Európskou komisiou
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky víta zverejnenie rozširovacieho balíčka Európskej komisie za rok 2016 obsahujúceho hodnotiace správy vo vzťahu k jednotlivým kandidátskym štátom a potenciálnym kandidátom. Oceňujeme, že tohtoročný balíček je zameraný na hodnotenie implementácie minuloročnej stratégie, pričom posudzuje trendy v regióne v základných oblastiach, ako sú právny štát, základné práva, migrácia, fungovanie verejnej správy, hospodárstvo a regionálna spolupráca. V minulom roku zavedená metodológia správ bola rozšírená na ďalšie oblasti, čo umožnilo ešte lepšie zhodnotenie celkového pokroku dosiahnutého za ostatný rok, ako aj vzájomné porovnanie jednotlivých ašpirantov.
Viac
23.08.2016
Spoločné vyhlásenie: Ministerská konferencia k Európskemu dňu pamiatky obetí totalitných režimov
(Bratislava, 23. augusta 2016)
Viac
06.07.2016
Prejav predsedu vlády SR R. Fica v Európskom parlamente
Viac
16.12.2016
Avízo: Posledné zasadnutie Rady počas slovenského predsedníctva bude zamerané na revíziu systému obchodovania s emisiami
Viac
14.12.2016
Avízo: Predseda vlády SR Robert Fico v Bruseli na zasadnutí Európskej rady
Dňa 15. decembra 2016 sa predseda vlády SR Robert Fico v Bruseli zúčastní na pravidelnom zasadnutí Európskej rady (ER). Stretne sa s predsedami vlád krajín V4, predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom a lídrami členských krajín EÚ.
Viac
12.12.2016
Avízo: Štátny tajomník Korčok na poslednom rokovaní Európskeho parlamentu počas slovenského predsedníctva
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ Ivan Korčok bude 13. a 14. decembra posledný krát reprezentovať Radu Európskej únie na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Viac
12.12.2016
Avízo: Rozširovanie a príprava summitu na programe ministrov pre európske záležitosti
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí bude v utorok 13. decembra predsedať Rade pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli.
Viac
06.10.2016
Bratislavský plán
Viac
22.09.2016
Slovníček SK PRES 3
Viac
22.09.2016
Prezentačné predmety SK PRES
Viac
22.09.2016
Sponzori SK PRES
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Venezuele
Viac
19.07.2016
Závery Rady o stratégii EÚ týkajúcej sa Číny
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Turecku
Viac
19.07.2016
Priority EÚ v rámci Organizácie Spojených národov a na 71. zasadnutie VZ OSN
Viac
+

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky

Podľa krajiny

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky