Menu

Blog
SK
stiahnuť kalendár
predsedníctva
post
21.12.2016
Podnikanie a priemysel
Tlačové správy

Vedeli ste, že...? Slovenské predsedníctvo plné zaujímavostí

V Bruseli sa pod našou predsedníckou taktovkou konalo 1212 zasadnutí na úrovni pracovnej skupiny, výboru, veľvyslancov či ministrov. Na rezervnom zozname „čakateľov“ sme mávali v priemere 3-4 zasadnutia denne. Počas väčšiny dní sme využívali tri plné tlmočnícke tímy.

Pre ilustráciu:

  • Pod vedením tímu ECOFIN sa konalo zhruba 135 stretnutí na expertnej úrovni v rámci pracovných skupín, t.j. o 59 zasadnutí viac ako LU PRES a o 28 viac ako NL PRES. ECOFIN tímu sa podarilo dosiahnuť celkovo 27 dohôd, či už na úrovni Rady, alebo s Európskym parlamentom.
  • Tím ENVI, ktorí má na konte napríklad ratifikovanú Parížsku dohodu či dohodu s Európskym parlamentom na nariadení k ortuti, rokoval 41-krát v rámci pracovnej skupiny životné prostredie a ďalších 46-krát k medzinárodným otázkam.    

Vo výboroch Európskeho parlamentu sa konalo celkovo vyše 30 vystúpení ministrov, resp. štátnych tajomníkov – gro z nich predstavovalo prezentáciu priorít pri predsedníckom štarte. V pléne Europarlamentu to boli 2 vystúpenia predsedu vlády R. Fica a 25 ďalších vystúpení v mene Rady EÚ alebo v mene šéfky európskej diplomacie Mogherini. Na tejto pôde nás zastupoval predovšetkým štátny tajomník Ivan Korčok ako hlavná tvár predsedníctva v EP.

Približne 600 strán mali najrozsiahlejšie podklady spracované expertmi Stáleho zastúpenia v súvislosti s predsedníctvom. Išlo o prezentáciu priorít na zasadnutí Konferencie šéfov europarlamentných výborov, kde nás zastupoval I. Korčok. 

Celkovo 1074 zahraničných novinárov cestovalo na Slovensko, aby spravodajsky pokrylo top politické podujatia predsedníctva – konkrétne návštevu Európskej komisie, Bratislavský summit a neformálne zasadnutia Rady. Najväčší počet pritiahol práve Bratislavský summit a neformálny ECOFIN pod taktovkou ministra financií Petra Kažimíra.

Predsednícky web www.eu2016.sk sa tešil vysokej návštevnosti – 188 803 používateľov (IP adresy); 840 547 zobrazení stránky. Najväčším záujem bol o anglickú (48 percent) a slovenskú (44 percent) jazykovú mutáciu. Najväčším lákadlom webu boli sekcie Politické a expertné podujatia; Program a priority; Tlačové správy; ale aj Pohraj sa s logom. 

Nedávne aktuality

03.01.2017
Top výsledky tímov všeobecné záležitosti, kohézia a medziinštitucionálne vzťahy
Viac
02.01.2017
Top výsledky tímu obchod
Osobitným úspechom je úspešné ukončenie a podpis Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi EÚ a Kanadou (CETA) na summite EÚ - Kanada 30. októbra 2016. Ide o doposiaľ najkomplexnejšiu a najmodernejšiu dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a treťou krajinou, ktorá má kľúčový význam pre budúcu dôveryhodnosť EÚ pri rokovaniach s tretími krajinami, ako aj v kontexte budúcnosti spoločnej obchodnej politiky EÚ. Dohoda CETA má byť zároveň určitým vzorovým modelom pre ďalšie rokovania s tretími krajinami.
Viac
02.01.2017
Top výsledky tímov PSC, rozširovania či rozvojovej spolupráce
Hlavným cieľom predsedníctva v agende rozširovania bolo posilniť celkovú dynamiku a kredibilitu tejto politiky, ako aj poukázať na nevyhnutnosť jej efektívneho komunikovania smerom von i dovnútra EÚ. Za daným účelom sme zorganizovali – v spolupráci s neziskovou medzivládnou organizáciou EPC a partnermi Tria (NL a MT) – seminár, ktorého cieľom bolo zvýšiť povedomie o výhodách a povinnostiach vyplývajúcich z členstva EÚ a to nielen u kandidátskych krajín, ale aj jednotlivých ČŠ, inštitúcií EÚ, MVO, ako aj médií.
Viac
29.12.2016
Top úspechy tímov v oblasti hospodárstva, sociálnych záležitostí, práva spoločností, vedy, výskumu a kultúry
Viac
25.11.2016
Násilie páchané na ženách je jednoducho neprijateľné!
Násilie páchané na ženách a dievčatách je z celosvetového hľadiska vážnym porušením ľudských práv a jedným z najmenej stíhaných trestných činov na svete.
Viac
09.11.2016
Vyhlásenie MZVaEZ SR k zverejneniu rozširovacieho balíčka Európskou komisiou
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky víta zverejnenie rozširovacieho balíčka Európskej komisie za rok 2016 obsahujúceho hodnotiace správy vo vzťahu k jednotlivým kandidátskym štátom a potenciálnym kandidátom. Oceňujeme, že tohtoročný balíček je zameraný na hodnotenie implementácie minuloročnej stratégie, pričom posudzuje trendy v regióne v základných oblastiach, ako sú právny štát, základné práva, migrácia, fungovanie verejnej správy, hospodárstvo a regionálna spolupráca. V minulom roku zavedená metodológia správ bola rozšírená na ďalšie oblasti, čo umožnilo ešte lepšie zhodnotenie celkového pokroku dosiahnutého za ostatný rok, ako aj vzájomné porovnanie jednotlivých ašpirantov.
Viac
23.08.2016
Spoločné vyhlásenie: Ministerská konferencia k Európskemu dňu pamiatky obetí totalitných režimov
(Bratislava, 23. augusta 2016)
Viac
06.07.2016
Prejav predsedu vlády SR R. Fica v Európskom parlamente
Viac
16.12.2016
Avízo: Posledné zasadnutie Rady počas slovenského predsedníctva bude zamerané na revíziu systému obchodovania s emisiami
Viac
14.12.2016
Avízo: Predseda vlády SR Robert Fico v Bruseli na zasadnutí Európskej rady
Dňa 15. decembra 2016 sa predseda vlády SR Robert Fico v Bruseli zúčastní na pravidelnom zasadnutí Európskej rady (ER). Stretne sa s predsedami vlád krajín V4, predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom a lídrami členských krajín EÚ.
Viac
12.12.2016
Avízo: Štátny tajomník Korčok na poslednom rokovaní Európskeho parlamentu počas slovenského predsedníctva
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ Ivan Korčok bude 13. a 14. decembra posledný krát reprezentovať Radu Európskej únie na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Viac
12.12.2016
Avízo: Rozširovanie a príprava summitu na programe ministrov pre európske záležitosti
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí bude v utorok 13. decembra predsedať Rade pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli.
Viac
06.10.2016
Bratislavský plán
Viac
22.09.2016
Slovníček SK PRES 3
Viac
22.09.2016
Prezentačné predmety SK PRES
Viac
22.09.2016
Sponzori SK PRES
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Venezuele
Viac
19.07.2016
Závery Rady o stratégii EÚ týkajúcej sa Číny
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Turecku
Viac
19.07.2016
Priority EÚ v rámci Organizácie Spojených národov a na 71. zasadnutie VZ OSN
Viac
+

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky

Podľa krajiny

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky